12.06.2022

Historické vítězství! Jiří Procházka se stal šampionem UFC

Facebook Jiřího „BJP“ Procházky

Redakce O2 TV Sport

Tenhle zápas musel nadchnout. Velký respekt Jiřímu Procházkovi! Nejlepší český MMA bojovník současnosti porazil v titulovém zápase polotěžké váhy organizace UFC Glovera Teixeiru z Brazílie a získal pás šampiona.

Duel plný tvrdých výměn ukončil v závěrečném 5. kole na takzvanou submisi, kdy soupeř 28 sekund před koncem zápas při škrcení „odklepal“.

Devětadvacetiletý Procházka vyhrál i třetí zápas v UFC a postaral se o největší úspěch českého MMA, smíšeného bojového umění. O třináct let starší Teixeira, který byl držitelem titulu, si v oktagonu připsal osmou porážku ve 41. zápase. Procházka si bilanci vylepšil o 29. vítězství proti třem prohrám, neuspěl naposledy v prosinci 2015.

„Nepředvedl jsem nejlepší výkon, omlouvám se. Příště to bude lepší show. Byl to ale hodně těžký zápas. Glover byl těžký soupeř. Ukázal, proč byl šampionem, a jsem rád, že jsem se mohl utkat s někým, jako je on,“ podotkl vítěz.

Procházka byl podle sázkových kanceláří favorit, Teixeira ale od začátku potvrzoval zkušenosti a hned v úvodu se mu boj podařilo přesunout na zem, kde byl lepší. V závěru prvního kola český zápasník poprvé soupeři zasadil několik tvrdých úderů. Od druhého kola měli oba borci tržné rány, Procházka nad levým okem, Teixeira na nose.

Rodák z Hostěradic na Znojemsku na tom byl kondičně viditelně lépe, několikrát ale zaváhal a dovolil soupeři zápas přesunout na zem, kde se Teixeira cítil lépe. Vyrovnaná bitva, ve které na tom byl podle bodových rozhodčích po čtyřech kolech lépe zkušený Brazilec zápasící v UFC od roku 2012, se nakonec rozhodla v samotném závěru posledního kola. Po několika tvrdých úderech Teixeiry se boj opět přesunul na zem a Procházkovi se podařilo přinutit soupeře vzdát.

„Jak jsem řekl před zápasem. Byl jsme připravený to ukončit v prvním i v pátém kole, když to bude potřeba. A bylo mi jedno, zda to bude knokaut, série úderů nebo submise. Čekal jsem na příležitost a byl jsem trochu líný to ukončit dříve. Byla to válka, Glover je skutečný bojovník a takové mám rád,“ řekl Procházka, jenž se před příchodem do UFC stal šampionem japonské organizace Rizin.

„Pás je odměna pro celý můj tým za několik let tvrdé práce. Je to velká věc pro MMA v České republice,“ podotkl.

Dalším soupeřem Procházky by mohl být bývalý šampion Jan Błachowicz z Polska, který o pás přišel po loňské prohře s Teixeirou. „Pojďme na to Jirko. Bitva o Evropu. Největší boj v historii kontinentu,“ napsal na twitteru Blachowicz, který zápas sledoval přímo v Singapuru a bezprostředně po jeho skončení vítězi blahopřál.

„Já jsem připravený. Pokud je další, OK, jdeme na to. Na sto procent budu lépe připravený než teď,“ dodal Procházka.

O2 TV připravila k tomuto výjimečnému zápasu virtuální studio s moderátorem Davidem Sobiškem

Co nejzajímavějšího padlo ve studiu k UFC 275? Mrkněte se na ukázky s Karlosem Vémolou, André Reindersem a Michalem Martínkem.

Ve studiu k UFC 275 rozebral David Sobišek turnaj v čele s titulovým zápasem Jiřího Procházky s hosty Karlosem Vémolou, Michalem Martínkem a André Reindersem.