04.09.2023

FORTUNA:LIGA plní stadiony

SK Slavia Praha

Redakce O2 TV Sport

Malý oddych prožívají fotbalisté a fanoušci. Vyjma Plzně a Mladé Boleslavi mají všechny týmy odehrány sedm kol, po nichž tabulku vede tandem Sparta–Slavia a uzavírají ji čtyřbodoví Karviná, Zlín a Jablonec.

„S“ se tahají o vedení

Už i na ně došlo… Sparta ztratila dva body v pátém kole v Teplicích, Slavia o kolo později v Jablonci. Jinak platí, že oba nejslavnější české kluby táhnou ligový peloton. Po sedmi kolech mají shodně 19 bodů, na výsluní se díky lepšímu skóre vyhřívají Letenští.

Ale pozor, na jejich pozici se tlačí nejméně trojice týmů. Výtečný start do sezony prožívá nyní třetí Olomouc, patnáctibodoví Hanáci až na prohry na Spartě a v Plzni zvládli zbývající utkání za tři bod.

Své kvality prokazuje i Slovácko, které je silné obzvláště venku, neboť na stadionech soupeřů uhrálo sedm z devíti možných bodů. Plzeňská Viktoria se po rozpačitém startu, kdy prvně zvítězila až ve třetím kole, dere nahoru. Vyhrála čtyři utkání v řadě a k dobru má ještě dohrávku s Mladou Boleslaví.

U dna je těsno

Po nadějní výhře v úvodním ligovém klání proti Zlínu tone Karviná. Ve FORTUNA:LIZE jinak uhrála pouze bod a se ziskem čtyř se krčí v suterénu. Vlastně čtrnáctá je jen díky vyššímu počtu vstřelených branek.

Shodné skóre 5:12 mají patnáctý Zlín, který jednou vyhrál a jednou remizoval, a remízový král z Jablonce. Svěřencům Pavla Vrby vyšel poslední domácí zápas, když na svém stadionu porazili Teplice, Severočeši zase dokázali urvat bod proti silné Slavie.

6941 fanoušků na zápas

Česká nejvyšší soutěž se může pochlubit průměrem takřka sedmi tisícovek fanoušků na jedno utkání. Divácká čísla táhnou nahoru Slavia (17 852) a Sparta (16 773). Oba týmy prakticky neustále hlásí „vyprodáno“, jejich kvóty úplných limitů nejsou často naplňovány z důvodu nevyužití kapacit fanoušky hostí.

Výtečná čísla hlásí i Plzeň s průměrem 9107 fanoušků na jedno utkání, těsně pod devíti tisíci se pohybují v Hradci Králové. Pozor, na východě Čech se mohou pochlubit nejvyšší – tedy 96% – výtěžností stadionu!

Na čem pracovat mají v Olomouci, Sigma sice hraje, jak se říká, nahoře, ale na návštěvnosti (3479) se to příliš neprojevuje. Zdá se, že fotbalová horečka opouští Pardubice (3183), nejnižší čísla vykazují v Karviné (2844).

Co zápas, to gól

Sparťan Lukáš Haraslín je v čele statistiky nejlepších střelců. Ač odehrál za Spartu pouze pět utkání, nastřílel stejný počet branek. Vytáhnout se mu na první pozici tohoto hodnocení mu pomohl dvoubrankový duel v neděli v Liberci.

O jednu branku méně nastřílel olomoucký Lukáš Juliš. Osmadvacetiletý forvard se trefil v posledních dvou zápasech Sigmy – doma se Slovanem a v Hradci Králové. Tři vstřelené góly má na svém kontě osm fotbalistů.

Bilanci nejlepších nahrávačů zatím ovládla sparťanský Qazim Laçi, který má na svém kontě pět gólových přihrávek. O dvě méně jich posbíral zkušený Milan Petržela ze Slovácka.

Baníku se rozchytal Jiří Letáček

čtyři nuly má na svém kontě ostravský brankář Jiří Letáček. Čtyřiadvacetiletý gólman neinkasoval, pochytal 17 střel soupeřů na jeho branku, ve dvou posledních zápasech a pomohl tak Slezanům ke dvěma výhrám 2:0.

Tři čistá konta posbírala dvojice brankářů – Milan Heča ze Slovácka a slávista Ondřej Kolář. Zatímco prvně jmenovaný zasahoval proti 19 pokusům, jeho kolega si sáhnul na pět střel.

Milníky se blíží

Až se FORTUNA:LIGA opět rozjede, budeme kromě výsledků sledovat i překonávání zajímavých čísel. Václav Jurečka v minulém kole proměněnou penaltou vstřelil 49. ligový gól, jistě vyhlíží svou jubilejní trefu.

Záložník Slovácka Vlastimil Daníček z důvodu zranění absentuje, ale až se vrátí na ligový trávník, nastoupí k 300. zápasu v české nejvyšší soutěži.

Další články

PRÁVĚ VYSÍLÁME