15.11.2021

Pondělní TIKI-TAKA připomene odkaz Miroslava Žbirky

O2 TV Sport

Redakce O2 TV Sport

V květnu letošního roku byl hostem talk show TIKI-TAKA také slovenský zpěvák Miroslav Žbirka, který nás náhle v minulém týdnu opustil. O2 TV Sport jej připomene odvysíláním reprízy, a to v pondělí 15. listopadu 2021 od 20.00 hodin.

Miroslav Žbirka přezdívaný Meky se narodil 21. října 1952 v Bratislavě, byl synem Slováka a Angličanky. Začínal ve skupině Modus, v níž se sešel s Jankem Lehotským a Marikou Gombitovou. V roce 1977 získali společně zlatou Bratislavskou lyru za písničku Úsměv. O čtyři roky později založil s Lacem Lučeničem skupinu Limit a vydal se na sólovou dráhu. V roce 1982 se stal prvním slovenským Zlatým slavíkem a po Waldemaru Matuškovi byl druhým, kdo dokázal porazit Karla Gotta.

Za dobu působení na hudební scéně mu vyšly desítky desek v Česku, na Slovensku a v Německu. Koncertoval téměř po celém světě a s Gombitovou si zahrál také v muzikálu Neberte nám princeznu. Na počátku devadesátých let moderoval pořad Rhytmick, kde mnozí diváci poprvé v životě zhlédli zahraniční videoklipy.

V roce 2012, když mu bylo 60, natočil novou píseň Love Shines ve slavném londýnském studiu Abbey Road, kde vznikly i největší hity jeho oblíbenců Beatles. Bez vlivu této slavné britské skupiny by se možná zpívání a hraní na kytaru nikdy nevěnoval. Své poslední album vydal před třemi lety pod názvem Double Album. Nahrávka vznikla znovu v Abbey Road, ve Studiu 3, ve spolupráci s producentem Robem Cassem a hvězdnými britskými muzikanty.

Loni na jaře Žbirka zahrál jako poděkování sestrám, lékařům a zdravotnickému personálu v areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Letos v době koronavirových uzávěr uspořádal v pražském klubu Lucerna Music Bar on-line koncert s názvem Miro Žbirka pro Londýn. Spolu s britskými fanoušky jej mohli zdarma sledovat i ti domácí prostřednictvím sociálních sítí.

Zpráva o úmrtí vyvolala vlnu reakcí na rodném Slovensku i v České republice. Soustrast, smutek a obdiv vyjadřovali na sociálních sítích fanoušci, kolegové i umělci.

Další články

PRÁVĚ VYSÍLÁME